Skip to main content

Çocuk Diş Hekimliği Nedir?

Bebeklerde ilk süt dişi sürmesinden itibaren başlayıp daimi dişler tamamlanıncaya kadar geçen süreçte 0-15 yaş arası çocuklarda süt ve kalıcı dişlerin korunması ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

Çocuk Diş Hekimi Kimdir?

(Pedodontist)

Diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra ‘Çocuk Diş Hekimliği’ üzerine 4 yıl doktora yaparak uzmanlaşmış çocuk diş hekimidir. Pedodontist, diş gelişimi ve problemleri tedavisinin yanı sıra; çocuk sağlığı, çocuk gelişimi, çocuk psikolojisi, davranış yönlendirme ve çocuklarda ağız-diş sağlığı konularında uzmanlık eğitimi alır. Maltepe çocuk diş hekimi olarak MB Clinica bünyesinde hizmet alabilirsiniz.

Çocuk Diş Hekimi ile ilk diş muayenesi ne zaman olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü ilk diş hekimi muayenesinin çocuklarda ilk süt dişi sürdükten sonra 6 ay – 1 yaş arasında yapılmasını önerir. Çocuklarda biberon çürüklerinin oluşmaması için ebeveynler yapılabilecek doğru beslenme ve koruyucu uygulamalar hakkında bilgilendirilir.

Çocuklarda Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma tedavisi nedir?

Çocuklarda uyku esnasında görülen diş sıkma ve diş gıcırdatma durumuna bruksizm denir. Bu durum 5 yaş altı çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Diş gıcırdatmanın en sık karşımıza çıkan nedeni; çocuklarda çiğneme ile ilgili olan kas ve sinir sistemi tam olarak gelişmemiştir. Büyüme ile birlikte zaman içerisinde gelişim gösterecektir.

Çocuğunuzun diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi var ise öncelikle çocuk diş hekimine muayeneye getirilmelidir. Muayene esnasında hekim diş gıcırdatmaya sebep olarak diş gelişimini görür ise tedavisine başlar. Gıcırdatma diş kaynaklı değilse doktorunuz sizi doğru kişilere yönlendirecektir.

Çocuklarda diş temizliği nasıl yapılmalıdır?

Çocuklarda diş temizliğinin iki boyutundan bahsedilebilir. 8 aydan itibaren, ilk diş ile başlayan boyut, diş temizliğinin ev içerisindeki bölümünü oluşturur. Dişler, 6. ay sonunda görülmeye başlar. Çocuklardaki diş temizliğinin bir diğer boyutu, uzman diş hekimlerinin bakım ve tedavi süreçlerini kapsar. 2 buçuk yaşından itibaren diş hekimlerine gidilmeli, erken teşhisler ile hareket edilmelidir.

Gönder
1
Merhaba 👋
Tedaviler hakkında bilgi almak istiyorum.