Skip to main content

Diş Beyazlatma Nedir?

Genetik faktörler, dişlerin gelişimi sırasında oluşan yapısal bozukluklar, antibiyotik kullanımı ve tüketilen bazı besinler dişlerde renklenmeye yol açabilir. Diş Beyazlatma uygulamaları ise klinik ortamında diş hekimleri tarafından dişlerin istenilen beyazlatma seviyesine getirme tedavisidir.

Diş beyazlatma tedavileri, diş minelerinde oluşum göstererek renklenmeye sebep olan organik ve inorganik maddelerin jel formundaki kimyasal bileşenler kullanılarak giderilmesini amaçlar. Bu sayede dişlerin mevcut rengi, işlem sonrasında bir ya da birkaç ton dişin yapısına bağlı olarak açılabilir.

Diş Beyazlatma tipleri nedir?

MB Clinica içerisinde 4 farklı diş beyazlatma uygulaması yapılmaktadır.

  • Ev Tipi Diş Beyazlatma
  • Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Klinik ortamında beyazlatma)
  • Tek Diş Beyazlatma (Kanal tedavili dişleri içten beyazlatma)
  • Kombine Diş Beyazlatma (Ev + Ofis tipi beyazlatma)

Size uygun diş beyazlatma yöntemine karar verebilmemiz için mutlaka muayene olmanız gerekir.

Diş Beyazlatma tedavisi nasıl uygulanır?

Diş beyazlatma farklı teknikler aracılığıyla uygulanır ve beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadadır.

Diş hekiminiz işlem öncesinde dişlerinizin tonuna ve yapısına bağlı olarak sizi en uygun seçeneğe yönlendirir. Ev tipi diş beyazlatma yöntemini tercih ettiğiniz takdirde ağzınızın ölçülerine uygun bir plak hazırlanır. Uygulama hakkında tüm detaylar, diş hekiminiz tarafından size aktarılır. Böylelikle, içine diş beyazlatma jeli sürdüğünüz plağı yaklaşık 2-4 hafta boyunca belirli aralıklarla takarak tedaviyi evinizde sürdürebilirsiniz.

Ofis tipi ya da lazer beyazlatma ismiyle bilinen yöntem ise doğrudan klinik ortamında ve diş hekiminiz tarafından uygulanır. Yaklaşık bir saat süren işlemde, dişlerinizin yüzeyine sürülen beyazlatıcı jel ışınlar aracılığıyla aktif hale getirilir. Bu teknikte kullanılan kimyasal bileşen konsantrasyonu daha yüksek olduğu için beyazlatma etkisi de daha uzun süreli olabilir. Ancak söz konusu etki kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Kombine diş beyazlatma ise hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Klinikte uygulanan ofis tipi beyazlatmaya ek 2-3 gün ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

Diş Beyazlatma sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  • Hastada az ya da çok diş hassasiyetinin görülmesi olağan bir durumdur. 1–3 gün arasında hassasiyet ortadan kalkar.
  • İlk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır.
  • Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben en az 3-4 gün süreyle kullanılmamalıdır.
  • Beyazlatıcı diş macunu kullanımı da beyazlatma etkisini uzatacaktır.
  • İçerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları veya diş tozlarının kesinlikle kullanılmamalıdır.

Diş Beyazlatma tedavi öncesi & sonrası

Diş beyazlatma işlemlerinin etkili ve sağlığınız açısından güvenli olabilmesi için diş hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda uygulanması büyük önem taşır. Bu nedenle işlem öncesinde karar sürecinizi, diş hekimi ile görüş alışverişi yaptıktan sonra belirlemeniz tavsiye edilir.

Diş beyazlatma işlemi esnasında ve sonrasında belirli bir süre boyunca çay, kahve ve şarap gibi içecekleri, sigara ve benzeri tütün mamullerini tüketmemelisiniz. İlerleyen süreçte de dişleri boyayan maddeler içeren besinler tükettikten hemen sonra ağzınızı çalkalayabilir ya da dişlerinizi fırçalayabilir, böylece dişlerinizde plak oluşma olasılığını azaltabilirsiniz.

Diş beyazlatma uygulaması için web sitemiz üzerinden hemen randevu alarak tedaviye başvurabilirsiniz. Diş sağlığınızın uygun olması halinde işleme başlayabilir, dişlerinizi arzu ettiğiniz görünüme kavuşturabilirsiniz.

Fiyat Talebi


Gönder
1
Merhaba 👋
Tedaviler hakkında bilgi almak istiyorum.